Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych
  Welcome to: Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych [Guest] STRONA GŁÓWNAO NASKONTAKTKODLK W ŚWIETLE MEDIÓW
Październik 10 2015 07:15:30  
Reklama
Saturn.pl
NASZ KANAŁ NA YOU TUBE

ZAPRASZAMY NA NASZ KANAŁ NA YOU TUBE!
Facebook
ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA NASZEGO PROFILU NA FACEBOOKU::
FACEBOOK KODLK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
SENTYMENTALNA PODRÓŻ W CZASIE
Linia: Jaworzyna Śląska -Kędzierzyn Koźle
Linia: Wrocław-Wałbrzych-Jelenia Góra- Zgorzelec
Linia: Wałbrzych - Kłodzko
Linia: Jelenia Góra- Mysłakowice- (Karpacz)- Kowary- Kamienna Góra- Marciszów
Linia: Jelenia Góra- Tanvald
Linia: Świeradów Zdrój -Lwówek Śląski- Legnica
Linia: Luban Śląski- Leśna
STATYSTYKI
Jak bardzo popularna jest nasza strona?
KOLEJ W SIECI
CSMK
Portal Kolejowych Pasażerów
Instytut Rozwoju i Promocji Kolei
Rynek Kolejowy
OKOKO
Kolej w województwie śląskim
Kolejowy Portal Informacyjny
Kolejowe Mazowsze
Transport Kolejowy
Storna MK z Jeleniej Góry
Kolej w Szklarskiej Porębie
Serwis Kolejowy
Kolejowy Wrocław
Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego Kolejowa Toplista
Kolejowa Iłowa
ZANIM WSIĄDZIESZ DO WAGONU ...
Archiwalne rozkłady jazdy
Aktualny rozkład jazdy
SPÓŁKI KOLEJOWE
InterCity
Przewozy Regionalne
Cargo
Koleje Dolnośląskie
 STARANIA O POWRÓT POŁACZENIA KOLEJOWEGO W RELACJI JELENIA GÓRA- LUBLIN NABIERAJĄ TEMPASubmit News Submit Article Visit our Forum 


W zeszłym tygodniu bardzo szumnie nagłośniliśmy problem związany z brakiem bezpośredniego połączenia kolejowego relacji Jelenia Góra- Lublin, które niegdyś kursowało przez Wałbrzych, Wrocław, Opole, Częstochowę, Kielce, Radom. Od dnia 1 marca włącznie zamierzamy rozpocząć ponownie zbieranie podpisów pod powyższym pretekstem. Swój oficjalny głos będzie można oddać drogą elektroniczną na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie internetowej oraz drogą pisemną w rożnych punktach takich miast jak Jelenia Góra, Wałbrzych, Lublin czy Wrocław. Akcja potrwa do końca marca. Efektem zakończenia działań będzie zorganizowanie konferencji, której patronem zostanie Poseł na Sejm RP Marzena Machałek.


WINA STOI PO STRONIE PRZEWOŹNIKA

WALCZĄ O POCIĄG DO LUBLINA
POCIĄGIEM DO LUBLINA?

POCIĄGIEM DO LUBLINA

CHCĄ POWROTU POCIĄGU JELENIA GÓRA- LUBLIN

WALCZĄ O POWRÓT POCIĄGU JELENIA GÓRA- LUBLIN

POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO LUBLINA ZOSTANIE PRZYWRÓCONE?

TRWA WALKA O POCIĄG JELENIA GÓRA- WAŁBRZYCH- LUBLIN

WALCZĄ O POCIĄG DO LUBLINA
 OD NOWEGO ROZKŁADU JAZDY WRÓCĄ POCIĄGI NA LINIE LUBAŃ - WĘGLINIEC I KŁODZKO- KUDOWASubmit News Submit Article Visit our Forum 

Z odpowiedzi, jaką udzieliła nam Pani Agnieszka Zakęś Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na pisma wysłane w dniach 9, 10 i 11 stycznia wynika, że ruch kolejowy na liniach 309 i 279 powróci wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy od 15 grudnia 2013. W sprawie linii do Kudowy czytamy, że:
"przewiduje się, że przywrócenie ruchu pasażerskiego na pełnym odcinku nastąpi od nowego rocznego rozkładu jazdy . Obecnie przewiduje się, że połączenia realizować będą Koleje Dolnośląskie natomiast ostateczne decyzje podejmowane będą w późniejszym okresie. Kursy będą obsługiwane autobusami szynowymi.".

W sprawie połączeń kolejowych na linii 279 przekazano nam, że"obecnie trwają prace koncepcyjne dotyczące możliwości efektywnego powiązania ewentualnych kursów na tej trasie z połączeniami Wrocław- Węgliniec i Jelenia Góra- Lubań Ślaski- Zgorzelec. W związku z powyższym nie jest na razie możliwa precyzyjna odpowiedź kto i w jakich relacjach będzie obsługiwał połączenia."

Nie tak szybko do Lubawki

Przekazano nam również informacje dotyczące ewentualnego uruchomienia połączeń kolejowych codziennego kursowania do Lubawki. W piśmie stwierdzono, że "podstawowym problemem jest nadal nieodbudowanie przez zarządcę infrastruktury łącznicy Marciszów Górny- Krużyn, która skróciłaby czas przejazdu przynajmniej o 15 minut. W związku z powyższym w rozkładzie jazdy 2013/14 planujemy utrzymać sezonowy ruch na linii do Trutnova.

Również nieprędko z Wałbrzycha do Zielonej Góry

W sprawie wprowadzenia bezpośredniego połączenia kolejowego w relacji Wałbrzych- Zielona Góra przez Wrocław zarządca infrastruktury planuje prowadzić prace remontowe i modernizacyjne, które mi.n. obejmą przystanek Wrocław Grabiszyn, gdzie zbiegają się linie z Wałbrzycha, Legnicy, Głogowa, Rawicza i Oleśnicy. W związku z tym spodziewane jest długotrwałe zmniejszenie przepustowości, co spowoduje prawdopodobnie istotne utrudnienia w prowadzeniu ruchu na całym węźle wrocławskim oraz konieczność wprowadzenia czasowych zmian w rozkładach jazdy. W tej sytuacji UMWD nie planuje na razie wprowadzenia nowych połączeń tranzytowych przez Wrocław.

W sprawach dotyczących linii kolejowych nr 279 i 309 KODLK wystąpi obecnie z prośbą do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, o udostępnienie informacji dotyczących obiegu składów na liniach Legnica- Kłodzko, Wałbrzych - Kłodzko, Wrocław- Trzebnica oraz Wrocław- Węgliniec uruchamianych przez "Koleje Dolnośląskie". Naszym głównym celem będzie nawiązanie współpracy z UMWD oraz KD w sprawie utworzenia projektu rozkładu jazdy przyjaznego i odpowiadającego potrzebom podróżnych.
W sprawie linii kolejowej Marciszów - Lubawka wystąpimy z pismem do PKP PLK i Ministerstwa Transportu z prośbą o zagospodarowanie pieniędzy na wyremontowanie łącznicy Marciszów- Krużyn.
W kwestii dotyczącej połączenia kolejowego Wałbrzych - Zielona Góra podważymy tezy urzędników w odpowiedzi na powyższe stanowisko.
 STOP DALSZEJ DEGRADACJI LINII KOLEJOWEJ NUMER 281!Submit News Submit Article Visit our Forum 


Linia 281 Oleśnica-Chojnice, częściowo dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa łącząca Pomorze oraz Mazury z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Jako jedna z niewielu dostosowana jest do przewozu ładunków o przekroczonej masie ładunkowej i skrajni. Niestety wieloletnie zaniedbania spowodowały spadek zainteresowania przewozami pasażerskimi na linii, gdyż systematycznie likwidowano na niej ruch dalekobieżny a także regionalny. O poprawę stanu technicznego oraz oferty pasażerskiej od lat zabiegał pan Rafał Pera, jednak jego działania nie przynosiły większych skutków. Dopiero w grudniu 2012, po likwidacji połączeń pasażerskich na odcinku Gniezno-Jarocin ukonstytuowała się grupka miłośników linii kolejowej, która założyła fanpage linii na Facebooku. Pan Maciej Głowicki stworzył petycję o przywrócenie połączeń pasażerskich na odcinku linii 281 -> Gniezno-Jarocin, pod którą na tę chwilę podpisało się 132 osoby, głównie z regionu Wielkopolski. To jednak nie koniec. Nieformalna grupa miłośników linii rozpoczęła ofensywę medialną a także nawiązała współpracę z Komitetem Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. Dwóch członków grupy zostało członkami KODLK. Już jako członkowie organizacji wysłali pisma, m.in. do: Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Wojciecha Jankowiaka (cel – wpis linii do WRPO w perspektywie 2014-2020), dyrektora Zakładów Linii Kolejowych w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim (celem dokonania niezbędnych napraw, umożliwiających zniesienie ograniczeń prędkości, optymalizacji prędkości na wybranych szlakach oraz remontu linii materiałem staroużytecznym). Interweniowano w tej sprawie u radnych sejmiku wielkopolskiego: Pana Kazimierza Pałasza, Błażeja Spychalskiego i Zbigniewa Czerwińskiego a także interpelowano u posłów: Zbigniewa Dolaty oraz Krystyny Pośledniej. Nasze żądania możemy sprecyzować w żądaniach :
- od PKP PLK S.A.:
1. Usunięcia ograniczeń stałych na linii umieszczonych w Wykazie Ostrzeżeń Stałych,
2. Optymalizacji prędkości na poszczególnych odcinkach linii,
- Od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego:
• Wpisanie linii kolejowej 281 na odcinku Gniezno Winiary-granica CRI Poznań do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – perspektywa 2014-2020,
• Ujęcie linii kolejowej nr 281 w tworzonym planie transportowym dla woj. wielkopolskiego,
• Ustalenie rozkładu jazdy dogodnego dla lokalnych społeczności i wybór przewoźnika,
• Opracowanie harmonogramu współpracy z Województwem Dolnośląskim celem prowadzenia ruchu międzyregionalnego w ciągu Gniezno/Poznań-Wrocław
- Od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego,
• Wpisanie linii kolejowej 281 Oleśnica-Gniezno na odcinkach Oleśnica-Dąbrowa Oleśnicka oraz Grabowno Wielkie - granica CRI Wrocław do Regionalnego Programu Operacyjnego,
• Ujęcie linii w planie transportowym woj. dolnośląskiego,
• Stworzenie rozkładu jazdy dogodnego dla społeczności lokalnych ,
• Wyboru przewoźnika i współpracy z Województwem Wielkopolskim celem prowadzenia ruchu międzyregionalnego w ciągu Gniezno/Poznań-Wrocław.
- Od spółki Przewozy Regionalne ujęcia kursowania w rozkładzie 2012/13 pociągu Regio/ IR Barycz relacji Gniezno-Jarocin/Wrocław (łącznik do relacji zasadniczej) kursującego przez stacje: Gniezno, Gębarzewo, Czerniejewo, Żydowo, Marzenin, Września, Chwalibogowo, Miłosław, Orzechowo, Żerków, Radlin Wielkopolski.
Udało nam się również nagłośnić sprawę linii w mediach. Napisali o niej:
a) "Rynek Kolejowy"

BRONIĄ POŁĄCZEŃ GNIEZNO- JAROCIN

CO DALEJ Z LINIĄ KOLEJOWĄ OLEŚNICA - GNIEZNO- CHOJNICE

b) "Kurier Kolejowy"

OD GRUDNIA BEZ POŁĄCZEŃ JAROCIN- GNIEZNO

NA LINIĘ WRZEŚNIA- GNIEZNO WRÓCĄ POCIĄGI

CHCĄ UTRZYMANIA POŁĄCZEŃ GNIEZNO- JAROCIN


c) "Nowa Września

WALCZY O KOLEJ, OBWODNICĘ I SĄD DLA WRZEŚNI

W piątek 8 lutego 2013 ukaże się artykuł w "Gnieźnieńskim Tygodniu". Oprócz tego pan Maciej Głowicki, jako członek Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych dokonał wpisu linii do konsultacji społecznych Wieloletniego Planu Inwestycji Kolejowych do 2020 roku. Pozostało nam również zabieganie o wpisane wielkopolskiego odcinka linii do WRPO, dolnośląskiego do RPO oraz POIŚ-a.

Również Państwo mogą wesprzeć nasze działania. Poniżej znajduje się wzór dokumentu "Formularza zgłoszeniowego w Programie Inwestycji Kolejowych do roku 2015". Możecie go Państwo wypełnić wpisując we wzorze swoje niezadowolenie płynące z zaniedbań, jakich dopuściło się PKP PLK w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat na linii kolejowej nr 281. Formularz poniższy należy wysłać do dnia 11 lutego tego roku na adres e-mail: wpik@transport.gov.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
 NIEWIELKI POSTĘP W SPRAWIE LINII 289Submit News Submit Article Visit our Forum 

Rozpoczęta w październiku zeszłego roku akcja medialna wymierzona przeciwko decydentom odpowiedzialnym za zaniedbania związane z przesunięciem remontu linii kolejowej 289 Legnica- Rudna Gwizdanów ponownie przybiera na sile. Jeden z przedstawionych przez KODLK i Posła na Sejm RP Wojciecha Zubowskiego celów został zrealizowany. Z informacji, które udzieliła Panu Posłowi Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Pani Agnieszka Zakęś wynika, że linia ta zostanie wpisana do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Dopiero remont linii tak naprawdę zadecyduje o wskrzeszeniu ruchu regionalnego w tym regionie. W odpowiedz na e-mail czytamy:

"Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest na etapie opracowywania Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (tzw. planu transportowego) dla Województwa Dolnośląskiego. Prace nad nim, zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16.12.2010 r., powinny trwać nie dłużej niż 3 lata od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do marca 2014r. Plan ten pozwoli szczegółowo określić obszary wykluczenia komunikacyjnego, a tym samym umożliwić wyznaczenie kierunków działań mających na celu poprawę dostępności komunikacyjnej.

Należy jednakże pamiętać, że aby w ogóle rozważać przywrócenie regionalnego ruchu pasażerskiego na trasie Legnica - Rudna Gwizdanów konieczne jest zapewnienie przez zarządcę infrastruktury (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) stanu torowiska umożliwiającego jazdę ze średnią prędkością na poziomie minimum 60-80 km/h. Według posiadanych informacji, PKP PLK S.A. na najbliższy roczny rozkład jazdy (2013/14, wejdzie on w życie 15.12.2013 r.) przewiduje na zdecydowanej większości omawianej trasy prędkość maksymalną 50 km/h z dodatkowymi licznymi ograniczeniami do 20-30 km/h.
W związku z powyższymi uwarunkowaniami obecnie nie planujemy przywracania regionalnych połączeń kolejowych na odcinku Legnica - Rudna Gwizdanów w rozkładzie jazdy 2013/14.
Może to nastąpić dopiero po przeprowadzeniu przez PKP PLK rewitalizacji linii, która to planowana jest w przyszłej perspektywie unijnej na lata 2014-2020".


Dzięki temu szybciej będzie można zgromadzić środki na jej remont z funduszy unijnych. Dla nas oznacza to zrobienie wielkiego kroku w kierunku wyremontowania infrastruktury kolejowej na odcinku Legnica- Lubin Górniczy- Rudna Gwizdanów, ponieważ wpisanie linii do RPO stanie się podstawą do dalszych działań. Wiceminister Andrzej Massel, w rozmowie z parlamentarzystami wyjawił głębokie zainteresowanie sprawami dotyczącymi tej linii. W związku z powyższym 20 lutego w Warszawie zostanie zorganizowane posiedzenie Komisji Infrastruktury, na którym to temat zostanie szeroko omówiony. Swoje niezadowolenie wyraziła również przewodnicząca Dolnośląskiej Grupy Parlamentarzystów Pani Ewa Wolak. W sprawę zaangażował się również Sejmik Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydent Lubina. Jedno jest pewne- remontu tej linii jeszcze w tym roku nie będzie. Oburzeni są również samorządowcy z terenu największych gmin Zagłębia Miedziowego, którzy podpisali umowę o współpracy i do 2020 roku chcą uruchomić kolej podmiejską z Legnicy do Głogowa. Sygnatariusze porozumienia chcą przede wszystkim sięgnąć po pieniądze unijne i z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Spotkanie, które odbędzie się 20 lutego w Warszawie powinno jaśniej określić kierunek działania Rządu w sprawie linii kolejowej 289, ponieważ postawa PKP PLK, jako spółki odpowiedzialnej za remont linii jest bardzo bierna. W odpowiedzi e-mail, której udzielił Maciej Dutkiewicz rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie jednemu z członków naszej grupy czytamy, że "planowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rewitalizacja linii kolejowej Legnica – Rudna Gwizdanów została odsunięta w czasie na skutek nałożenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.
Podkreślam, że odsunięcie w czasie inwestycji nie oznacza zawieszenia prac przygotowawczych.Inwestycja została uznana, między innymi ze względu na uwagi mieszkańców Lubina, za przedsięwzięcie mogące w znacznym stopniu oddziaływać na środowisko. Przeprowadzenie w sposób rzetelny oceny oddziaływania inwestycji na środowisko wymaga długotrwałych, liczących nawet kilkanaście miesięcy badań i przygotowania raportu, który po wykonaniu jest analizowany przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planowały przeprowadzić inwestycję z wykorzystaniem środków UE przeznaczonych na lata 2007 – 2013, a oznacza to w praktyce konieczność jej zakończenia w 2014 roku.
Odnosząc się do Pańskich pytań chciałbym jeszcze poinformować, że prace związane z raportem środowiskowym dla Jelenia Góra - Szklarska Poręba prowadzono od 2009 roku.
Na niektóre pytania, zwłaszcza te związane z opiniami innych podmiotów (spółka KGHM i samorząd Lubina) odpowiedzieć nie mogę. Proszę o bezpośredni kontakt z tymi podmiotami."
Przedstawiciel UMWD Pan Bartosz Jakubowski też nie potrafił kompetentnie odpowiedzieć na zadane mu w rozmowie telefonicznej pytania .
Posiedzenie Komisji Infrastruktury, które odbędzie się 20 lutego powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Również Państwo mogą wesprzeć nasze działania. Poniżej znajduje się wzór dokumentu "Formularza zgłoszeniowego w Programie Inwestycji Kolejowych do roku 2015". Możecie go Państwo wypełnić wpisując we wzorze swoje niezadowolenie płynące z przesunięcia i braku zaangażowania PKP PLK w sprawę remontu linii kolejowej 289. Formularz poniższy należy wysłać do dnia 11 lutego tego roku na adres e-mail: wpik@transport.gov.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Poniżej znajdują się linki do artykułów, które dzięki naszemu zaangażowaniu pojawiły się na przełomie września i października 2012 w dolnośląskich mediach.


WALCZĄ O POCIĄGI NA LINII LEGNICA- RUDNA GWIZDANÓW


BĘDĄ WALCZYĆ O POCIĄGI


PIENIĄDZE NA TORY PRZESUNĘLI NA REMONT DWORCA


KOMITET BRONI LINII I POCIĄGÓW


PROGRAM REWITALIZACYJNY OKROJONY


WALCZĄ O POCIĄGI NA LINII LEGNICA- RUDNA GWIZDANÓW


POSLOWIE Z PIS POWALCZĄ O POCIĄGI


POSEŁ Z PIS POWALCZY O POCIĄGI


PYTAJĄ O POŁĄCZENIA I REMONT

WALCZĄ O POCIĄG LEGNICA- RUDNA GWIZDANÓW


CO Z LINIĄ KOLEJOWĄ LEGNICA- RUDNA GWIZDANÓW

PKP ODKŁADA REMONT LINII LEGNICA- RUDNA GWIZDANÓW


NIEPRĘDKO POJEDZIEMY POCIĄGIEM DO LUBINA


KOMITET ŻĄDA REMONTU LINII LEGNICA- RUDNA


DOLNOSLĄSKIM STRATEGOM DO SZTAMBUCHA


POCIĄGI JEDNAK NIE WRÓCĄ DO LUBINA


POSEŁ WALCZY O POŁĄCZENIA KOLEJOWE


WOJCIECH ZUBOWSKI WALCZY O KOLEJ


PIERWSZA PORAŻKA REWITALIZACYJNA PKP


WALCZA O POCIĄG LEGNICA- RUDNA WOJNA O LUBLIN WSKRZESZONA!Submit News Submit Article Visit our Forum 


Starania o przywrócenie połączenia kolejowego łączącego Lublin z Wałbrzychem i Jelenią Górą jak do tej pory nie przyniosły oczekiwanego skutku. W związku z powyższym w tym roku planujemy uderzyć ze zdwojoną siłą. W sprawę zaangażowaliśmy dodatkowo samorządy i Związki Zawodowe Działające przy Przewozach Regionalnych we Wrocławiu. Z apelem o przywrócenie tego zacnego pociągu odbiliśmy zarówno do PKP InterCity, jak i Przewozów Regionalnych. W przyszłym tygodniu w biurze Poselskim Poseł na Sejm RP Marzeny Machałek odbędzie się spotkanie organizacyjne mające na celu ustalenie konkretnego terminu konferencji, która miałaby się odbyć na przełomie marca i kwietnia, z udziałem wszystkich zainteresowanych oraz spółek realizujących dalekobieżne przewozy pasażerskie. W dniu wczorajszym pismo popierające nasze starania do Prezes Przewozów Regionalnych Pani Małgorzaty Kuczewskiej- Łaski wysłały wspomniane wcześniej Związki Zawodowe.

 DO SZKLARSKIEJ PORĘBY POCIĄGIEM NIE TAK SZYBKOSubmit News Submit Article Visit our Forum 


Szklarska Poreba Górna. Czeski motoraczek do Harrachova

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w odpowiedzi na nasze pismo z dnia 8 stycznia 2013 informuje, że zadanie pn. „Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna” realizowane jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Przewidywany czas realizacji zadania to lata 2010 – 2014.

Zakres prac w roku 2013 zakłada realizację inwestycji w km - 3,124 - 28,830 linii kolejowej nr 311 poprzez:
• roboty nawierzchniowe i okołotorowe,
• modernizację obiektów inżynieryjnych,
• modernizację przejazdów,
• modernizację peronów,
• oraz roboty w branżach: automatyka, telekomunikacja, elektroenergetyka, ogólnobudowlana.


Szacunkowy koszt modernizacji linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna wynosi 29 202,5 tys. zł.


Zakłada się, że wznowienie ruchu pociągów na tej linii nastąpi po zakończeniu prac.
 WIADOMOŚĆ DNIASubmit News Submit Article Visit our Forum 
TLK KUDOWA ZDÓJ - GDYNIA GŁÓWNA POJEDZIE W 2014 ROKU!Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej w sprawie przywrócenia po modernizacji linii kolejowej nr 309 bezpośredniego połączenia kolejowego łączącego Kudowę Zdrój z Gdynią. Jak wiemy "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym" zakładał przywrócenie powyższego połączenia, ale Ministerstwo nie było jeszcze w stanie określić co to będzie za pociąg. Wspólnie ze Związkami Zawodowymi działającymi we Wrocławiu wysłaliśmy propozycję wydłużenia wagonów TLK "Rozewie" tych, które obecnie kończą bieg we Wrocławiu ponownie do Kudowy, aby przywrócić te legendarne połączenie w relacji do Kudowy Zdrój i Jeleniej Góry, do której ponownie codziennie dzięki nam i innym organizacjom pozarządowym pociąg ten dociera od grudnia 2012 roku. Udało się. Ministerstwo pozytywnie rozpatrzyło tę propozycję argumentując, że "znajduje uzasadnienie przywrócenia przynajmniej jednego nocnego połączenia kolejowego w tej relacji po zakończeniu prac modernizacyjnych. Termin przywrócenia połączenia to 2014 rok." W piśmie czytamy również, że "w niedalekim czasie zostanie rozpisany przetarg na zakup lub modernizację lokomotyw spalinowych, które będą obsługiwały składy na liniach niezelektryfikowanych". W dniu dzisiejszym zostanie wystosowane kolejne pismo w przedmiotowej sprawie. Zadamy następujące pytania:

1) Czy wymienione powyżej połączenie będzie połączeniem sezonowym, czy codziennego kursowania?
2) Czy można konkretniej sprecyzować termin uruchomienia połączenia? Czy planowane jest jego uruchomienie wraz z wprowadzeniem rozkładu jazdy na sezon 2013/14, wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy 2013/14 czy może na sezon 2014/15?


Jedno jest pewne. TLK do Kudowy w 2014 roku pojedzie!
 WALKA O TLK "PIRAT" NA "MAGISTRALI NADODRZAŃSKIEJ"Submit News Submit Article Visit our Forum 

Do najbardziej znanych szlaków kolejowych w Polsce niewątpliwe należy „Nadodrzanka”. Jest to linia łącząca Wrocław, Zagłębie Miedziowe, Zieloną Górę ze Szczecinem, wybudowana w latach '70 XIX wieku. Po II wojnie światowej przejęta przez Polaków, stała się jedną z podstawowych magistrali łączących Śląsk z portami w Szczecinie i Świnoujściu, oraz południe Polski z NRD. W latach '70 XX wieku, sto lat po oddaniu „Odrzanki” do użytku, linia przeszła generalny, poważny remont, zaś dziesięć lat później została zelektryfikowana. To wszystko sprawiło że jest to do tej pory jeden z podstawowych szlaków towarowych w Polsce, zaklasyfikowany jako korytarz C-E59. Warto jednak ukazać inne oblicze tej linii, jako zdewastowanej i zapomnianej magistrali pasażerskiej.

Lata świetności

„Nadodrzanka” jeszcze za czasów, gdy zarządzali nią Niemcy stanowiła jeden z ważniejszych korytarzy między Wrocławiem i Berlinem. W rozkładzie jazdy z 1944 roku znajdowały się takie połączenia jak Berlin – Kraków, Berlin – Lwów czy Szczecin – Frankfurt nad Odrą. Również gdy linię przejęli Polacy, stała się ona ważnym szlakiem dla przewozów pasażerskich PKP. Jeszcze w latach '90 Wrocław miał 3 połączenia z Berlinem przez Zieloną Górę (w tym jedno kwalifikowane – IC „Wawel”), zaś do Szczecina jeździły takie pociągi jak codzienny „Czcibór” ze Świnoujścia do Wrocławia, „Wiking” z Jeleniej Góry do Szczecina oraz dwa pociągi sezonowe (jeden z Katowic do Świnoujścia, drugi z Bielska Białej do Kołobrzegu). Jednym z najbardziej znanych pociągów, będącym „dumą” zielonogórskich kolejarzy był jednak „Ślązak”, łączący przez 30 lat Zieloną Górę z Krakowem (później także z Przemyślem). Na linii przeważała prędkość szlakowa 100 km/h, zaś czas przejazdu między Wrocławiem a Szczecinem wynosił około 6 godzin. (a między Wrocławiem a Zieloną Górą 2:35 h)

Lata upadku

Około 2000 roku tory zaczęły się „sypać”. Trzydzieści lat intensywnej eksploatacji od ostatniej naprawy głównej linii spowodowały radykalne obniżenie prędkości szlakowej. W ciągu kilku lat czas przejazdu wydłużył się o ponad połowę, co było już wyraźnie nieakceptowalne. Z rozkładu zniknęły „Czcibór” i „Wiking”, połączenia pospieszne do Berlina, zaś „Wawel” został w 2004 roku przetrasowany na linię przez Chociebuż. Z dawnych pociągów pospiesznych uchowały się tylko dwa : „Ślązak”, aktualnie w szczątkowej formie trzech wagonów łączonych we Wrocławiu ze składem TLK Przemysław z Poznania do Krakowa, z katastrofalnym czasem przejazdu. Drugim składem jest sezonowa „rzeźnia” z Bielska Białej do Kołobrzegu, lecz ten jeździ tylko i wyłącznie w wakacje.

Dno, dno i jeszcze raz szansa na odbicie się od dna.

Od wielu lat na długich odcinkach można jechać tylko 30 km/h. W latach 2008-2009 została przeprowadzona rewitalizacja wybranych odcinków w najgorszym stanie technicznym. Był to jednak tylko półśrodek, gdyż w tym czasie radykalnie obniżono prędkość szlakową na innych, nieremontowanych odcinkach. W roku 2012 zapalono jednak „światełko w tunelu”, którym jest projekt „Modernizacja linii nr 273 na odcinku Głogów – Dolna Odra”, realizowanych ze środków budżetowych, w ramach którego zostanie zmodernizowanych do prędkości 120 km/h ponad 100 kilometrów toru. Warto zauważyć że już teraz, po pierwszych remontach z tego projektu czas przejazdu pociągu TLK z Wrocławia do Zielonej Góry skrócił się o pół godziny.

Doliczając do tego pomniejsze modernizacje w okolicach Szczecina i rewitalizacje na odcinku Wrocław-Głogów możemy liczyć że w 2015 roku ta linia będzie naprawdę w niezłym stanie technicznym.

Pora na myślenie o pośpiechach. Może najpierw Pirat ?

Pomimo coraz lepszego czasu przejazdu, wciąż jedynym całorocznym pociągiem dalekobieżnym na tej linii jest TLK z Krakowa do Zielonej Góry. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych, czyni więc starania mające na celu odbudowanie siatki połączeń pospiesznych z miast nad linią 273. Pierwszym celem jaki KODLK postawiło przed sobą jest wydłużenie terminów kursowania TLK „Pirat” rel. Bielsko Biała – Wrocław – Zielona Góra – Kołobrzeg, tak aby w relacji z Bielska Białej do Szczecina jeździł codziennie.

Można zauważyć, że „Pirat” jest to skład wieczorny łączący Podbeskidzie i ROW z Wrocławiem, dzięki czemu w ładny sposób uzupełnia interREGIO „Szyndzielnia”. Nie muszę chyba pisać o tym jaki potencjał pasażerski drzemie na Podbeskidziu i jak szczątkowo jest on wykorzystany. Oprócz tego „Pirat” stanowi nocno-poranne połączenie Zielonej Góry z Wrocławiem, przez co umożliwia przesiadkę mieszkańcom Zielonej Góry czy Głogowa na poranne pociągi odjeżdżające z Wrocławia. Rozkład jazdy tego składu jest również korzystny, z uwagi na fakt, iż podróżny na trasie Wrocław-Szczecin wsiada do tego pociągu wieczorem a wysiada rano. Dodatkowo jest to jedyne połączenie Głogowa ze Szczecinem czy Gryfina z Wrocławiem. Niestety, dzieje się tak tylko w wakacje, a tak powinno być codziennie.

Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych już podjął pierwsze kroki mające na celu rozszerzenie terminów kursowania „Pirata”. Również PKP Intercity wydaje się być zainteresowane takim zmianom. Warto jednak zauważyć iż takie działania zależą od wysokości dotacji przewidzianej przez rząd, dlatego aby osiągnąć cel, potrzebny jest odpowiedni lobbing, co jest ważnym elementem działań KODLK w tej kwestii. Planowana jest więc w tym roku konferencja, z udziałem samorządowców , polityków i kolejarzy w kwestii tego pociągu, tak, aby „nowy Pirat” ten pociąg ruszył już w nowym rozkładzie jazdy.

I co dalej ?

Oczywiście TLK Pirat to tylko półśrodek i pierwszy krok do przywrócenia normalności na magistrali nadodrzańskiej. Z planów Ministerstwa Transportu wynika możliwość ponownego przetrasowania pociągu EC Wawel na „Nadodrzankę”. Możliwości innych jest jednak wiele. Ogranicza je jednak modernizacja linii E30, jednak drugie niekwalifikowane połączenie Zielonej Góry z Krakowem, dzienny skład Szczecin-Wrocław są bardzo pożądane na tej linii. Warto zauważyć także możliwości które otworzy wybudowanie obwodnicy Czerwieńska, co daje (być może złudną) nadzieję na połączenia Gorzów Wielkopolski-Zielona Góra-Wrocław czy Warszawa-Zielona Góra – Głogów. Pirat jest więc bardzo trudnym krokiem, ale bardzo ważnym, jeśli chcemy przywrócić normalność na linii 273, dlatego zachęcam do kibicowania temu projektowi.
 PKP IC NIE MÓWI NIE!Submit News Submit Article Visit our Forum 
darmowy hosting obrazków

Powitanie IR "Galicja" na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze 26.06.2011


Zaledwie tylko tydzień czekaliśmy na odpowiedź ze strony PKP InterCity w sprawie uruchomienia w rozkładzie jazdy 2013/14 w terminie codziennym pociągu TLK PIRAT, oraz wydłużenia pociągu TLK 26102/3 relacji Lublin- Wrocław do Jeleniej Góry. Jak poinformowała nas Dyrektor Biura Zarządzania Produktami Pani Anna Lenarczyk wprowadzenie powyższych propozycji w życie jest może, wymaga jednak odpowiedniego dofinansowania ze strony Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wobec powyższego KODLK wspólnie z samorządowcami i przedstawicielami spółek kolejowych oraz Ministerstwa Transportu, na przełomie marca i i kwietnia zorganizuje dwie odrębne konferencje prasowe poświęcone wdrożeniu obu przedstawionych powyżej propozycji w życie.

ODPOWIEDŹ PKP INTERCITY
 NASZE NOWE PISMASubmit News Submit Article Visit our Forum 
darmowy hosting obrazków

Tym razem wystąpiliśmy z prośbą do PKP InterCity o wydłużenie TLK WROCŁAWIANIN relacji Warszawa Wschodnia- Legnica do Węglińca, oraz do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o sprecyzowanie działań UMWD, w zakresie regionalnych przewozów wojewódzkich na następne lata. Pisma poniżej:

1) Pismo w sprawie wydłużenia TLK WROCŁAWIANIN relacji Warszawa Wschodnia- Legnica do stacji Węgliniec

WROCŁAWIANIN

2) Pismo w sprawie sprecyzowania działań UMWD w zakresie regionalnych przewozów wojewódzkich na następne lata

POŁĄCZENIA W REGIONIE
 W MIESIĄC PO WPROWADZENIU NOWEGO ROZKŁADU JAZDY POCIĄGÓWSubmit News Submit Article Visit our Forum 
Śnieżka z Jeleniej Góry


9 stycznia minął miesiąc od wprowadzenia rj 2012/13. W tym rozkładzie jazdy udało się wspólnie z samorządowcami oraz mieszkańcami Dolnego Śląska uruchomić aż 4 nowe połączenia kolejowe. Są to pociagi TLK "Śnieżka" relacji Jelenia Góra- Warszawa Wschodnia Wschodnia, IR R- 61128 "Rudawy" relacji Jelenia Góra- Białystok (powrotny jako IR "Sokoliki" z Olsztyna Głównego), IR "Łużyce" R-63120 relacji Węgliniec- Kraków Płaszów oraz TLK I- 61111 "Wrocławianin" relacji Legnica- Warszawa Wschodnia. Największym zainteresowaniem wśród pasażerów na dzień dzisiejszy cieszą się pociągi IR "Łużyce" relacji Węgliniec- Kraków Płaszów i IR "Galicja" relacji Jelenia Góra- Kraków Główny. Reszta, wraz z nowymi połączeniami radzi sobie również doskonale. Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie dotyczące frekwencji w poszczególnych pociągach dalekobieżnych, do których uruchomienia przyczynił się KODLK. Dane sporządzone zostały na podstawie obserwacji prowadzonych w dniach od 9 grudnia 2012 do 9 stycznia 2013 przez członków KODLK, oraz pracowników wszystkich spółek kolejowych na stacjach Wrocław Główny, Kłodzko Miasto, Legnica, Wałbrzych Miasto i Jelenia Góra, jak również we wszystkich pociągach wymienionych poniżej relacji na odcinkach Węgliniec/Legnica- Wrocław, Międzylesie- Wrocław oraz Jelenia Góra- Wrocław. Należy zaznaczyć, iż dla pociągów TLK "Rozewie" i TLK "Karkonosze" frekwencja była liczona oddzielnie, gdyż pomimo, iż pociągi na odcinku Jelenia Góra- Wrocław- Jelenia Góra jadą połączone razem, to na przeważającej części swoich tras stanowią całkiem odrębne relacje. Wyniki badań są wręcz zaskakujące:

8) TLK "Wrocławianin" relacji Legnica- Warszawa Wschodnia- Legnica. Na docinku Legnica- Wrocław pociąg przewiózł średnio 42 pasażerów.7) IR "Rudawy" relacji Jelenia Góra- Białystok/ IR "Sokoliki" relacji Olsztyn Główny- Jelenia Góra . Pociągami tymi na odcinku Jelenia Góra- Wrocław kursowało średnio 93 pasażerów.6. TLK "Śnieżka" relacji Jelenia Góra- Warszawa Wschodnia- Jelenia Góra. Pociąg ten przewiózł na odcinku Jelenia Góra- Wrocław- Jelenia Góra średnio 106 osób.5. IR "Mamry" relacji Międzylesie- Olsztyn Główny / IR "Szczeliniec" relacji Białystok- Międzylesie. Pociągami tymi na odcinku Międzylesie- Wrocław- Międzylesie dziennie średnio podróżowało 121 pasażerów.4. TLK "Rozewie" relacji Jelenia Góra- Gdynia Główna- Jelenia Góra. Na maleńkim fragmencie swojej trasy od Jeleniej Góry do Wrocławia i z powrotem pociąg przewiózł średnio 136 pasażerów.


3. TLK "Karkonosze" relacji Jelenia Góra- Warszawa Wschodnia- Jelenia Góra. Pociąg ten przewoził od Jeleniej do Wrocławia i na odwrót dziennie około 156 pasażerów.2. IR "Łużyce" relacji Węgliniec- Kraków Płaszów- Węgliniec. Strzał w dziesiątkę tegorocznego rozkładu. Średnia 198 pasażerów na odcinku Węgliniec- Wrocław- Węgliniec plasuje ten pociąg pod względem frekwencji, po miesiącu kursowania na drugim miejscu!1. IR "Galicja" relacji Jelenia Góra- Kraków Główny- Jelenia Góra. Największy sukces KODLK, Marzeny Machałek oraz Związków Zawodowych działających przy Przewozach Regionalnych we Wrocławiu. "Galicja" na odcinku Jelenia Góra- Wrocław- Jelenia Góra wozi średnio ponad 245 pasażerów co stanowi ponad 100% średniej frekwencji na tym odcinku.

Strona 11 z 24 << < 8 9 10 11 12 13 14 > >>
CENTRUM ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
Image and video hosting by TinyPic
CENTRUM ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU
FUNDACJA WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
FUNDACJA WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI
KOLEJOWA TOPLISTA
100 najlepszych stron o kolejach

Kolejowa Toplista
POGODA
KARKONOSZE: GÓRY IZERSKIE: KOTLINA KŁODZKA: ŁUŻYCE: INNE MIASTA:
PRASA KOLEJOWA


WYSZUKIWARKA STRON
WIADOMOŚCI
KRAINA UŚMIECHU
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Copyright © 2011
Wszelkie kopiowanie tre�ci bez zgody autora surowo zabronione.
   Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Comstock by:
226372 Unikalnych wizyt   

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie